"Pragnienie" Richard Flanagan

W swojej powieści australijski pisarz równolegle przedstawia epizody z życia dwóch wybitnych ludzi XIX wieku - Charlesa Dickensa i słynnego podróżnika sir Johna Franklina. Łączy ich obu osoba żony odkrywcy, lady Jane Franklin, i zadanie, które powierza ona autorowi "Olivera Twista". Łączy ich także tytułowe pragnienie i związana z nim refleksja, że zarówno uleganie pragnieniom, jak i ich zagłuszanie, może doprowadzić do tragedii.
Bardzo negatywną ocenę autor wystawia naszej europejskiej cywilizacji. Jak ją ocenić, skoro kolonizatorzy przynieśli rdzennym mieszkańcom Tasmanii jedynie wojny, choroby i wszy? Książka pełna jest gorzkich myśli, więc jeśli ktoś szuka pocieszenia, nie jest to lektura dla niego...
Flanagan, zagłębiając się w mroczne zakamarki ludzkiej duszy, w niekorzystnym świetle ukazuje swoich bohaterów. Doskonale służy temu styl, w jakim napisana jest ta powieść - pełen ironii, balansujący na granicy cynizmu, nieustannie demaskujący intencje i działania bohaterów.
"Pragnienie" to książka, która gwałtownie burzy nasz spokój i bezlitośnie zapada w pamięć. A zapada w pamięć głównie przez pewną aborygeńską dziewczynkę i niezwykle cierpkie zakończenie.



"Pragnienie" Richard Flanagan, Wydawnictwo Literackie, 2017

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Pogrzebany olbrzym" Kazuo Ishiguro

"Białe. Zimna wyspa Spitsbergen" Ilona Wiśniewska

"Spróbuj opiewać okaleczony świat..." Adam Zagajewski